Prezident Shavkat Mirziyoyevning Parijda bo‘lib o‘tgan XVII Yozgi Paralimpiya o‘yinlarida ishtirok etgan О‘zbekiston sport delegatsiyasi vakillari bilan uchrashuvdagi nutqi
Qadrli vatandoshlar!
Qahramon o‘g‘il-qizlarim!
Hurmatli ustoz-murabbiylar, muhtaram ota-onalar!
Shu kunlarda jonajon yurtimiz katta bayram shukuhi bilan yashamoqda.
Siz, aziz sportchilar Fransiyaning Parij shahrida bo‘lib o‘tgan XVII yozgi Paralimpiya o‘yinlarida rekord natijalarga erishib, mamlakatimizga mana shunday bayram ruhini olib keldingiz.
Barchangizni olamshumul yutuq va natijalaringiz bilan o‘z nomimdan, el-yurtimiz nomidan chin yurakdan samimiy tabriklayman.
Muhtaram do‘stlar!
Ushbu xalqaro sport anjumanida dunyoning 168 ta davlatidan 4 ming 400 ga yaqin eng kuchli va mahoratli sportchilar ishtirok etgani uning nufuzi va miqyosi naqadar ulkan ekanidan dalolat beradi.
Shu ma’noda, Paralimpiya o‘yinlari – bu chinakam iroda, jasorat va matonat, ezgulik va gumanizm namoyishi, desak, to‘g‘ri bo‘ladi.
Siz, azmu shijoatli farzandlarimiz g‘oyat keskin bellashuvlarda yuksak marralarni egallab, musobaqalarning haqiqiy qahramonlariga aylandingiz.
O‘zbekiston jamoasi 10 ta oltin, 9 ta kumush, 7 ta bronza medalni qo‘lga kiritib, umumjamoa hisobida 13-o‘rinni, Osiyo qit’asida 3-o‘rinni, turkiy va islom mamlakatlari hamda Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi bo‘yicha 1-o‘rinni egallagani buni yaqqol tasdiqlab turibdi.
Ma’lumki, O‘zbekiston o‘z sport tarixida ko‘p-ko‘p yutuq va zafarlarni ko‘rgan. Lekin Paralimpiya o‘yinlarida bunday rekord natija ilgari hech qachon bo‘lmagan edi.
Bu – sizlarning tinimsiz mehnatingiz, bukilmas irodangiz, iste’dod va mahoratingiz samarasidir.
Bu – yurtimizda inson qadrini amalda ta’minlashga qaratilgan tizimli ishlarimiz natijasidir.
O‘z Vatanini jonu dili bilan sevadigan, metin irodali, yuragida o‘ti bor insonlargina shunday ulug‘ ishlarga qodir bo‘ladi.
Xalqimiz sizlar bilan cheksiz faxrlanadi.
Katta rahmat sizlarga!
Hurmatli anjuman ishtirokchilari!
Biz Tokio Paralimpiya o‘yinlaridan so‘ng keyingi safar albatta kuchli “o‘n beshtalikka” kiramiz, deb ezgu niyat qilgan edik.
O‘tgan yillar davomida shu maqsad yo‘lida tinimsiz mehnat qildik. Sportchilarimiz uchun barcha zarur sharoitlarni yaratib, yuksak marralar uchun puxta zamin tayyorladik.
Natijada O‘zbekiston bu yilgi Paralimpiya o‘yinlarida birinchi marta eng ko‘p tarkib bilan, ya’ni, 9 ta sport turi bo‘yicha 65 nafar sportchi bilan ishtirok etdi.
Ayniqsa, para velosport bo‘yicha vakillarimiz ushbu musobaqalarda ilk bor qatnashganini alohida e’tirof etish lozim.
Albatta, Paralimpiya o‘yinlarida erishilgan har bir yutuq, har bir natija beqiyos ahamiyatga ega. Chunki to‘rt yilda bir marta o‘tadigan bunday yirik xalqaro musobaqa orqali dunyo hamjamiyati har bir qatnashchi mamlakatda insonning jismoniy va ma’naviy salohiyatini ro‘yobga chiqarishga qanday e’tibor qaratilayotganiga baho beradi.
Shu bois, sizlar tarixiy yutuqlaringiz bilan O‘zbekiston sha’nini, yurtimiz nufuzini yuksak bosqichga olib chiqdingiz, desak, haqiqatni aytgan bo‘lamiz.
Muhtaram yurtdoshlar!
Bugun Paralimpiya yakunlarini tahlil qilar ekanmiz, avvalo, erishilgan rekord natijalarga urg‘u berishimiz tabiiy, albatta.
Avvalo, shuni ta’kidlash kerakki, ushbu Paralimpiadada yurtimiz vakillari jami bo‘lib 26 ta medalni qo‘lga kiritib, tarixiy rekord o‘rnatdilar. Bunday mislsiz, yorqin g‘alaba O‘zbekiston tarixiga oltin harflar bilan muhrlandi.
Bu haqda gapirganda, afsonaviy yengil atletikachimiz Husniddin Norbekovning mamlakatimiz tarixida birinchi marta uch karra Paralimpiya chempioni bo‘lganini, shu bilan birga yangi rekord o‘rnatganini alohida ta’kidlash lozim.
Pahlavon o‘g‘lonlarimiz Bobirjon Omonov va Sherzod Namozov yadro uloqtirish va dzyudo bo‘yicha ikkinchi bor oltin medallarni qo‘lga kiritdilar. Bobirjon esa Paralimpiya rekordini ham yangilagani yuksak e’tirofga loyiq.
Mana, bizning qanday bahodir farzandlarimiz bor!
Ayni vaqtda yuksak matonatli qizlarimiz ham O‘zbekiston g‘alabasiga munosib hissa qo‘shganlari to‘g‘risida har qancha g‘urur va iftixor bilan gapirsak arziydi, albatta. Jamoamiz qo‘lga kiritgan medallarning 11 tasi aynan qizlarimiz hisobiga yozilgani ham bu fikrni yaqqol tasdiqlaydi.
Shijoatda tengsiz qizlarimiz Asila Mirzayorova uzunlikka sakrash, Nurxon Qurbonova esa nayza uloqtirish bo‘yicha Paralimpiya chempionlari bo‘ldilar. Ular o‘z natijalari bilan ushbu o‘yinlardagi va jahon miqyosidagi rekordlarni ham yangilaganiga qoyil qolmaslikning iloji yo‘q.
Nurxon qizimiz ayni paytda yadro uloqtirish bo‘yicha bronza medalni ham qo‘lga kiritdi va ikkita medal sohibasiga aylandi.
15 yashar navqiron qizimiz – Shahinaxon Yigitaliyeva kumush medalni qo‘lga kiritib, Paralimpiya o‘yinlaridagi eng yosh sovrindor sifatida tarixga kirdi.
Ofarin sizlarga, ona qizlarim!
Baraka topinglar, doimo baxtingizni, omadingizni bersin!
Mohir sportchimiz Tolibboy Yo‘ldoshev ham biryo‘la ikkita marrani zabt etdi. Ko‘rib turganingizdek, uning ko‘ksida ham oltin va bronza medallar nur sochib turibdi.
Yana bir qahramonimiz, ikki karra Paralimpiya chempioni Yorqinbek Odilov nayza uloqtirish bo‘yicha Osiyo rekordini yangiladi.
Bugun mana shu tantanali marosimda Qudratilloxon Ma’rufxo‘jayev, Elbek Sultonov, Asadbek Toshtemirov, Sherzod Namozov kabi o‘g‘lonlarimizni ham oltin medallar bilan yana bir bor chin yurakdan qutlaymiz.
Qahramon sportchilarimiz erishgan yutuqlar haqida to‘lib-toshib, yana uzoq gapirish mumkin.
Po‘lat irodali qizimiz Ro‘za Qo‘ziyeva pauerlifting bo‘yicha kumush medalni qo‘lga kiritdi. Aslida bu oltinga teng g‘alaba ekanini butun dunyo tan oldi.
Taekvondo bo‘yicha terma jamoamiz birinchi marta Paralimpiya o‘yinlarida 3 ta medalni qo‘lga kiritdi va umumjamoa hisobida 3-o‘rinni egalladi.
Yengil atletika bo‘yicha vakillarimiz esa birinchi marta 8 ta oltin medalni, ya’ni eng yuqori sovrinlarning 80 foizini egallaganlari alohida diqqatga sazovordir.
Bir so‘z bilan aytganda, sizlar O‘zbekiston Paralimpiya harakatining oltin avlodi sifatida maydonga chiqib, mamlakatimizga mislsiz ulkan yutuqlar olib keldingiz.
Ana shu g‘alabalar sharafiga Parijda O‘zbekiston madhiyasi 10 bor yangrab, mamlakatimiz bayrog‘i 26 marta baland ko‘tarilganida milliy g‘ururimiz ham yuksaklarga ko‘tarildi, desak, mubolag‘a bo‘lmaydi.
Mana, biz maqsad sari chin dildan intilsak, qanday buyuk marralarni egallashga qodirmiz!
Mana, biz birlashib, hamjihat bo‘lib harakat qilsak, qanday buyuk xalq, qanday buyuk Vatanmiz!
Aziz do‘stlar!
Albatta, hamisha keskin va murosasiz kurashlar bilan o‘tadigan Paralimpiya o‘yinlarida faqat eng kuchli va irodali sportchilargina ishtirok eta oladi.
Shu ma’noda, bu gal ozgina omad yetishmagan bo‘lsa-da, Vatanimiz sharafini bor kuch-g‘ayrati bilan himoya qilgan, qizg‘in bellashuvlarda katta tajriba orttirgan sportchilarimiz – paradzyudochilar Turg‘un Abdiyev, Uljon Amriyeva, Shohrux Mamedov, Feruza Ergasheva va parakanoechi Shahzoda Mamadaliyevani ham samimiy tabriklab, kelgusi musobaqalarda ularning barchasiga zafar yor bo‘lishini tilaymiz.
Qadrli o‘g‘il-qizlarim!
Sizlar erishgan bu ulkan zafarlar Olloh taoloning chinakam mo‘jizasi bo‘lgan inson zoti qanday beqiyos imkoniyatlarga, qanday tengsiz qudratga ega ekanini yana bir bor yaqqol namoyon etdi.
Chindan ham, bu hayotda ko‘p narsani hal qiladigan omil – bu yuksak iroda va matonatdir. Lekin odamning qalbiga mana shunday iroda va matonatni singdirish, uni tarbiyalab, kamolga yetkazish – bu albatta oson ish emas.
Ochiq aytish kerakki, bunday jasorat hammaning ham qo‘lidan kelmaydi.
Siz, aziz farzandlarim bugungi g‘alaba shohsupasiga yetib kelgunga qadar qanday uzoq, og‘ir va mashaqqatli yo‘lni bosib o‘tganingizni men o‘zimga yaxshi tasavvur qilaman.
Bu olis yo‘lda goho turli sinov va muammolar, shubha-gumonlar, ishonchsizlik, iztirob va armonlar ham sizlarni qiynaganini, qancha-qancha uzun tunlarni uxlamasdan, bedor o‘tkazganingizni ham yaxshi bilaman.
O‘z oldingizga qo‘ygan maqsadga erishish yo‘lida sizlarning boshqalarga qaraganda o‘n marta, balki yuz marta ko‘proq mehnat qilishingizga, mashaqqat chekishingizga to‘g‘ri kelganini ham men yaxshi anglayman.
Mana shunday murakkab damlarda sizlarning yuragingizga umid va ishonch, qat’iyat va jasorat tuyg‘usini bag‘ishlagan, sizlar bilan yonma-yon turib, sizlarni doimo qo‘llab-quvvatlab, zafarli marralar sari ruhlantirgan fidoyi insonlar bor. Ularning ko‘plarini bugungi davramizda ko‘rib turganimdan xursandman.
Bular – avvalo sizlarning mehribon ota-onalaringiz, yaqinlaringiz, jigarlaringizdir.
Sizlar erishgan g‘alabalarda ularning ham albatta munosib hissalari bor.
Kelinglar, aziz do‘stlar, qahramon sportchilarimizning qahramon ota-onalari, oila a’zolarini ham olqishlab, ularga eng ezgu tilak va hurmatimizni bildiraylik!
Ayni vaqtda mohir va jonkuyar murabbiylarga, barcha mutasaddi va mutaxassislarimizga ham chin dildan tashakkur aytamiz.
Ayniqsa, para-yengil atletika bo‘yicha tajribali trenerlar – Ibrohimjon Yusupov, Yahyobek Yoqubov, Sardor Xudoyberganov, Grigoriy Kamulya, Azizjon Normatov, Rahmonberdi Xo‘jamov, Galina Kazakovaga, para-dzyudo bo‘yicha mohir murabbiylar – Mahmud Omonov, Muratboy Dusumbetov, Alfiya Ibragimova, Fozil Karamatov va para-taekvondo bo‘yicha taniqli murabbiy Bobur Qo‘ziyevga, pauerlifting bo‘yicha tajribali ustozlar – Fazliddin Umirzoqov, para-suzish bo‘yicha Ravshanbek Amilov va o‘q otish bo‘yicha Natalya Yefimovaga, shuningdek, psixolog mutaxassis Lola Agzamovaga alohida tashakkur izhor etaman.
Bugun bir haqiqatni to‘la ishonch bilan ayta olamiz: Yangi O‘zbekistonning o‘z matonat maktabi, shon-sharaf maktabi bor.
Bu maktabning chinakam bunyodkorlari sizlar, desak, buyam ayni haqiqat bo‘ladi.
Hech shubhasiz, sizlarning sportdagi, hayotdagi yutuqlaringiz birinchi navbatda yoshlarimiz uchun kuch-g‘ayrat manbai, matonat va ibrat namunasi bo‘lib xizmat qiladi.
Hurmatli yurtdoshlar!
Parijdagi yutuqlar haqida gapirganda, yurtimizda sport va jismoniy tarbiya sohasini, Paralimpiya harakatini ravnaq toptirishga berilayotgan e’tibor, imkoniyati cheklangan shaxslarni qo‘llab-quvvatlash, ularga inklyuziv sharoit yaratish bo‘yicha ulkan ishlar amalga oshirilayotganini ta’kidlash o‘rinlidir.
O‘tgan yildan boshlab, respublikamizda Ijtimoiy himoya milliy agentligi o‘z faoliyatini boshlaganidan xabaringiz bor. Shuningdek, adaptiv sportni rivojlantirish hamda nogironligi bo‘lgan shaxslarni sportning ushbu yo‘nalishiga jalb etish maqsadida Adaptiv sport turlari assotsiatsiyasi tashkil qilindi.
Hech shubhasiz, Parij maydonlarida erishilgan tarixiy g‘alabalarda ularning ham munosib hissasi bor.
Shu munosabat bilan Ijtimoiy himoya milliy agentligi, Adaptiv sport turlari assotsiatsiyasi hamda barcha sport federatsiyalari rahbarlari va faollariga ham samimiy minnatdorlik bildiraman.
Biz kelgusida yurtimizda parasport turlari bilan birga nogironligi bo‘lgan shaxslar shug‘ullanishi mumkin bo‘lgan sport turlarini ham keng rivojlantirishga alohida ahamiyat beramiz.
Asosiy e’tibor nogironligi bo‘lgan shaxslarning jamiyatga ijtimoiy moslashuvini ta’minlashga qaratiladi.
Shu o‘rinda xalqimiz, ziyolilarimizning o‘z qahramon farzandlariga bo‘lgan mehri va ehtiromining yana bir ifodasi haqida to‘xtalib o‘tmoqchiman.
Iste’dodli shoir va adiblarimiz sizlarning jasoratingizni ulug‘lab, “Olimp uzra hilpirar O‘zbekiston bayrog‘i” kitobining ikkinchi nashrini tayyorladilar.
Bugun mana shu kitoblarni ham har biringizga esdalik sifatida sovg‘a qilamiz va sizlarning nomingizdan ijodkorlarimizga rahmat aytamiz.
Albatta, Parijda erishgan natijalarimizni atroflicha tahlil qilib, 2028-yilda Los-Anjelesda bo‘ladigan Paralimpiya o‘yinlari uchun tayyorgarlikni hozirdan boshlashimiz kerak.
O‘zingiz guvoh bo‘lganingizdek, Parijdagi “Stad de Frans” stadionida paraatletlarimiz yugurish, yadro va nayza uloqtirish, uzunlik va balandlikka sakrash bo‘yicha musobaqalarda juda faol ishtirok etishdi.
Endi, bunday sport turlari geografiyasini yanada kengaytirishimiz kerak.
Kelgusi Paralimpiya o‘yinlarida amalda yuksak samara berayotgan sport turlari qatorida parasuzish va o‘q otish kabi bellashuvlar bo‘yicha ham tayyorgarlik va natijadorlik yuqori bo‘lishi uchun aniq strategiya asosida ish olib borishimiz lozim.
Yuqorida aytib o‘tganimizdek, bu yilgi Paralimpiya o‘yinlarida velosport bo‘yicha vakillarimiz ilk bor ishtirok etishdi.
Endi, bu yo‘nalishda faqat litsenziya uchun emas, balki ushbu nufuzli musobaqalarda aniq natijaga erishish uchun kurashish kerak.
Buning uchun, sportchilarimizga barcha sharoitlarni yaratib beramiz. Xususan, ularni chuqurlashtirilgan tibbiy ko‘rikdan o‘tkazish, farmakologiya va diyetologiya bo‘yicha ishlar kuchaytiriladi.
Shuningdek, parasportchilarimiz bilan ishlaydigan sport psixologlari faoliyatini kuchaytirish uchun ularni rag‘batlantirish bo‘yicha alohida tizim joriy etiladi.
Umuman olganda, kelgusi Paralimpiya o‘yinlarida umumjamoa hisobida kuchli “o‘ntalik”ka kirish bosh maqsadimiz bo‘ladi. Bunga erishish uchun tegishli vazirlik, sport federatsiyalari hamda siz, azizlarning taklif va mulohazalaringiz asosida albatta maxsus dastur ishlab chiqamiz.
Qadrli do‘stlar!
Hurmatli sportchilar!
Kuni kecha XVII yozgi Paralimpiya o‘yinlarining g‘olib va sovrindorlari, ularning murabbiylari hamda sport delegatsiyamiz a’zolaridan bir guruhini mukofotlash haqidagi farmonga imzo chekdim.
Yozgi Paralimpiya o‘yinlarida erishgan ulkan yutuqlaringiz, yuksak davlat mukofotlari bilan sizlarni yana bir bor chin qalbimdan tabriklayman.
Bir fikrni alohida ta’kidlab aytmoqchiman: sizlar taqdirning har qanday sinovlariga qaramasdan, faqat va faqat g‘alaba, ezgu maqsad sari intiladigan insonlarsiz. Mana shunday fazilatlaringiz yanada ziyoda bo‘lsin, sizlarga doimo baxt va omad keltirsin!

Выступление Президента Шавката Мирзиёева на встрече с представителями спортивной делегации Узбекистана, принимавшей участие в XVII летних Паралимпийских играх в Париже
Уважаемые соотечественники!
Дорогие наши спортсмены-герои!
Уважаемые тренеры и родители!
В эти дни в нашей стране царит праздничное настроение.
Это вы, дорогие спортсмены, привнесли дух праздника в страну, добившись рекордных результатов на прошедших во Франции, в городе Париже XVII летних Паралимпийских играх.
Искренне, от всего сердца поздравляю всех вас от имени нашего народа и от себя лично с грандиозными, беспрецедентными достижениями и результатами.
Уважаемые друзья!
В этом международном спортивном форуме приняли участие около 4400 сильнейших и талантливых спортсменов из 168 государств мира, что свидетельствует о его авторитете и масштабах.
Поистине Паралимпийские игры – это демонстрация воли, мужества и стойкости, добра и гуманизма.
Вы, наши отважные юноши и девушки, в острых и бескомпромиссных состязаниях покорили высокие рубежи и стали настоящими героями соревнований. Это ярко подтверждают завоеванные командой Узбекистана 10 золотых, 9 серебряных, 7 бронзовых медалей, 13-место в общекомандном зачете, а также 3-е место в Азии и 1-е – среди тюркских, исламских стран и в Содружестве Независимых Государств.
Как известно, в спортивной истории Узбекистана есть много побед. Но столь рекордных для нас достижений на Паралимпийских играх не было никогда.
Это – результат вашего неустанного труда, непоколебимой воли и решимости, таланта и мастерства.
Это – результат проводимой в стране системной работы, направленной на обеспечение интересов и достоинства человека.
Лишь любящие всей душой Родину, мужественные люди с пламенным сердцем способны на такие великие свершения. Наш народ безгранично гордится вами. Огромное вам спасибо!
Уважаемые участники торжества!
После Паралимпийских игр в Токио мы поставили перед собой высокую цель в следующий раз войти в число 15-ти сильнейших команд мира. И все эти годы неуклонно шли к этой цели.
Был создан прочный фундамент достижения значимых результатов путем дальнейшего улучшения условий для спортсменов. В итоге в этом году Узбекистан на Паралимпийских играх впервые был представлен в таком большом составе – 65 спортсменами по 9 видам спорта. Следует отметить, что наши представители по велоспорту впервые участвовали в паралимпийских соревнованиях.
Конечно, каждая достигнутая победа, каждый результат на Паралимпиаде имеют особое значение. Вместе с тем благодаря проведению раз в четыре года столь крупных международных соревнований мировое сообщество может оценить, какое внимание уделяется в каждой стране-участнице реализации физического и духовного потенциала человека.
Таким образом, вы своими историческими достижениями приумножили честь и славу родного Узбекистана, еще больше повысили его авторитет в мире.
Дорогие соотечественники!
Анализируя итоги Паралимпиады, мы, несомненно, прежде всего акцентируем внимание на рекордных показателях.
В первую очередь следует отметить, что на прошедших Паралимпийских играх представители нашей страны завоевали в общей сложности 26 медалей, установив исторический рекорд. Столь яркая победа золотыми буквами вписана в летопись Узбекистана.
Необходимо подчеркнуть, что наш легендарный легкоатлет Хусниддин Норбеков впервые в истории страны стал трехкратным Паралимпийским чемпионом и одновременно установил новый рекорд.
Бобиржон Омонов и Шерзод Намозов во второй раз завоевали золотые медали в метании ядра и в соревнованиях по дзюдо, а Бобиржон, кроме того, обновил паралимпийский рекорд, что заслуживает высокого признания.
Вот какие в нашей стране богатыри!
Мы также по праву можем гордиться тем, что и наши девушки внесли достойный вклад в победу сборной Узбекистана. Это ярко подтверждает тот факт, что из завоеванных нашей командой медалей 11 наград – на их счету.
Паралимпийскими чемпионками стали наши целеустремленные девушки Асила Мирзаёрова – в прыжках в длину и Нурхон Курбонова – в метании копья. Нельзя не восхищаться тем, что своими результатами они также обновили рекорд данных Паралимпийских игр и мировой рекорд.
Помимо этого Нурхон завоевала бронзовую медаль в метании ядра, став обладательницей двух медалей. А 15-летняя Шахинахон Йигиталиева, завоевав серебряную медаль, вошла в историю как самая юная участница-призер Паралимпийских игр.
Честь и хвала отважным спортсменкам, пусть счастье и удача всегда сопутствуют вам!
На счету нашего талантливого спортсмена Толиббоя Йулдошева также сразу две победы – его грудь украшают золотая и бронзовая медали Паралимпиады. Еще один наш герой, двукратный Паралимпийский чемпион Ёркинбек Одилов обновил рекорд Азии по метанию копья.
Сегодня на этой торжественной церемонии мы еще раз поздравляем с золотыми медалями также Кудратиллохона Маъруфхужаева, Элбека Султонова, Асадбека Тоштемирова, Шерзода Намозова.
Можно еще много говорить о героических рекордах спортсменов Узбекистана.
Обладательница твердой воли Руза Кузиева стала серебряной медалисткой по пауэрлифтингу. Ее победа действительно достойна “золота”, это признал весь мир.
Наша сборная по таэквондо впервые завоевала 3 медали на Паралимпийских играх и заняла 3-место в общекомандном зачете.
Особого внимания заслуживает то, что легкоатлеты Узбекистана впервые завоевали 8 золотых медалей, то есть обеспечили 80 процентов наград высшей пробы.
Одним словом, вы, мои дорогие, вышли на международную арену как золотое поколение Паралимпийского движения Узбекистана и вернулись домой с грандиозным успехом.
Наши сердца переполняло чувство национальной гордости, когда в честь ваших побед в Париже 10 раз звучал гимн Узбекистана, 26 раз был высоко поднят флаг нашей Родины.
Действительно, если мы будем всем сердцем стремиться к поставленной цели, то достигнем самых высоких рубежей!
Только сплоченные – мы единый народ, только вместе – мы сильная страна!
Конечно, в Паралимпийских играх, всегда проходящих в духе острой и бескомпромиссной борьбы, могут участвовать только самые сильные и волевые спортсмены.
В этом плане мы также искренне поздравляем участников игр – дзюдоистов Тургуна Абдиева, Улжон Амриеву, Шохруха Мамедова и Ферузу Эргашеву, мастера по гребле на каноэ Шахзоду Мамадалиеву, которым в этот раз немного не хватило удачи, но они все свои силы и энергию направили на защиту чести Родины, накопили большой опыт в бескомпромиссных поединках, и мы желаем им победы в будущих соревнованиях.
Дорогие наши сыновья и дочери!
Ваши яркие, выдающиеся спортивные победы еще раз наглядно продемонстрировали, какими поистине неизмеримыми возможностями, мощью и потенциалом обладает человек, являющийся уникальным творением Всевышнего.
Несомненно, непоколебимая воля и мужество – фактор, многое решающий в жизни. Однако совсем не легкое и не простое дело – воспитать и вырастить достойного человека, наполнить его сердце и душу такой волей.
Надо откровенно признать, что мужество, которое вы продемонстрировали, не каждому по плечу.
Я хорошо представляю себе, какой долгий, тяжелый и сложный путь вы, мои дорогие, преодолели, чтобы подняться на сегодняшний пьедестал почета.
Хорошо знаю, что на этом пути вы столкнулись с разными испытаниями и проблемами, сомнениями и недоверием, душевными волнениями и переживаниями, сколько провели бессонных ночей.
Также знаю, что на пути к поставленной перед собой цели вам приходилось упорно трудиться, преодолевать в десять, даже в сто раз больше трудностей, чем другим.
В такие сложные минуты испытаний рядом с вами находились самоотверженные люди, которые вселяли в ваши сердца надежду и уверенность, решимость и мужество, всегда поддерживали вас и вдохновляли на победу.
Я рад видеть многих из них сегодня здесь. Это прежде всего ваши родители, близкие, родственники. В ваших победах есть их достойный вклад.
Давайте, дорогие друзья, поприветствуем родителей, членов семей наших спортсменов-героев, выразим им свое уважение и самые добрые пожелания!
Наряду с ними искренне поблагодарим наших умелых и самоотверженных тренеров и наставников, всех ответственных лиц и специалистов.
Особую признательность выражаю опытным тренерам по пара-легкой атлетике – Иброхимжону Юсупову, Яхёбеку Якубову, Сардору Худайберганову, Григорию Камуле, Азизжону Норматову, Рахмонберди Хужамову, Галине Казаковой, талантливым наставникам по пара-дзюдо – Махмуду Омонову, Муратбою Дусумбетову, Алфие Ибрагимовой, Фозилу Караматову и известному тренеру по пара-таэквондо – Бобуру Кузиеву, опытным наставникам по пауэрлифтингу – Фазлиддину Умирзокову, по пара-плаванию – Равшанбеку Амилову и по стрельбе – Наталье Ефимовой, а также специалисту-психологу Лоле Агзамовой.
Сегодня мы с полной уверенностью можем сказать: у Нового Узбекистана есть своя школа мужества, своя школа славы.
Вы являетесь настоящими созидателями этой школы. Безусловно, ваши достижения в спорте и в жизни послужат для молодежи ярким примером, источником силы, энергии и мужества.
Когда речь идет об успехах в Париже, то следует подчеркнуть, что сегодня в нашей стране уделяется большое внимание развитию сферы спорта и физического воспитания, Паралимпийского движения, осуществляется огромная работа по поддержке лиц с ограниченными возможностями, созданию для них инклюзивных условий.
Как вам известно, с прошлого года в республике действует Национальное агентство социальной защиты. Также в целях развития адаптивного спорта и привлечения к данному направлению лиц с инвалидностью создана Ассоциация адаптивных видов спорта.
Несомненно, в достигнутых на спортивных аренах Парижа исторических победах также есть и их весомый вклад.
В связи с этим выражаю искреннюю благодарность руководителям и активистам Национального агентства социальной защиты, Ассоциации адаптивных видов спорта, а также всех спортивных федераций.
В будущем мы станем широко развивать в стране наряду с пара-спортом и такие виды, которыми могут заниматься также лица с инвалидностью. Особое внимание будет уделено их социальной адаптации.
Хочу остановиться на еще одном проявлении любви и уважения нашего народа, творческой интеллигенции к вам, настоящим героям. Талантливые поэты и писатели, воспевая ваши мужество и стойкость, подготовили второе издание книги “Олимп узра ҳилпирар Ўзбекистон байроғи” (“Гордо реет флаг Узбекистана над Олимпом"). Сегодня каждому из вас в качестве памятного подарка мы также вручим эту книгу и от вашего имени поблагодарим ее создателей.
Дорогие друзья!
Всесторонне проанализировав достигнутые в Париже результаты, мы уже сейчас должны начать подготовку к предстоящим в 2028 году Паралимпийским играм в Лос-Анджелесе.
Как вы сами были свидетелями, на парижском стадионе “Стад де Франс” наши паралимпийцы-атлеты очень активно участвовали в соревнованиях по бегу, метанию ядра и копья, прыжкам в длину и высоту.
Мы должны еще больше увеличить количество таких видов спорта на следующих Паралимпийских играх. Наряду с развитием видов, в которых мы уже достигаем высоких результатов, нужно на основе конкретной стратегии вести эффективную подготовку спортсменов и по таким паралимпийским видам, как плавание и стрельба.
Как мы говорили выше, в нынешних Паралимпийских играх впервые участвовали наши велогонщики. Отныне в этом направлении надо бороться не только за получение лицензии, но и достижение конкретных результатов в соревнованиях.
Для этого мы создадим нашим спортсменам все необходимые условия. В частности, будет усилена работа по их медицинскому обслуживанию, по фармокологии и диетологии. Также для активизации деятельности спортивных психологов, работающих с параспортсменами, будет внедрена система их стимулирования.
В целом нашей главной целью будет войти по итогам следующих Паралимпийских игр в “десятку” сильнейших в общекомандном зачете. Для этого мы разработаем специальную программу на основе ваших мнений и предложений, а также соответствующих министерств, спортивных федераций.
Уважаемые спортсмены!
На днях я подписал Указ о награждении победителей и призеров XVII летних Паралимпийских игр, группы их тренеров и членов спортивной делегации Узбекистана.
Еще раз искренне, от всего сердца поздравляю вас с достигнутыми яркими результатами на прошедших Паралимпийских играх и высокими государственными наградами.
В связи с этим хочу особо отметить: вы – уникальные личности, стремящиеся только к победе, к заветной цели, невзирая на любые жизненные невзгоды и испытания судьбы.