Тошкентда “UzCharmExpoEurAsia–2025” – чарм, пойабзал, атторлик, қоракўл, мўйна, жун ва маҳаллийлаштирилган маҳсулотлари халқаро кўргазма-ярмаркаси бўлиб ўтади
“UzCharmExpoEurAsia–2025” – бу кўп йиллик тажриба, ишончли шериклик ва муваффақиятли бизнес натижаларини бирлаштирган майдон
Шу йилнинг 28–30 октябрь кунлари “Ўзэкспомарказ” МКМда “UzCharmExpoEurAsia–2025” – чарм, пойабзал, атторлик, қоракўл, мўйна, жун ва маҳаллийлаштирилган маҳсулотлар 19-халқаро кўргазма-ярмаркаси бўлиб ўтади.
Кўргазма ташкилотчилари – Савдо-саноат палатаси, “Ўзчармсаноат” уюшмаси ва  Халқ банки.
“UzCharmExpoEurAsia–2025” – бу кўп йиллик тажриба, ишончли шериклик ва муваффақиятли бизнес натижаларини бирлаштирган майдон.
Кўргазма ўзаро манфаатли ҳамкорликни йўлга қўйиш, икки томонлама алоқаларни ривожлантириш, ишбилармонлик портфелини янги лойиҳалар билан бойитиш ҳамда кооперация алоқаларини мустаҳкамлашда муҳим аҳамият касб этади. Шунингдек, халқаро брендларни жалб қилиш, соҳа экспортини кенгайтириш ва янги инвестиция имкониятларини очишда ҳам муҳим платформа ҳисобланади.
Бу йилги кўргазма чарм саноати бўйича Евроосиё миқёсидаги энг нуфузли бизнес ва инновация майдонига айланди.
Тадбирда Италия, Туркия, Латвия, Хитой, Россия, Қозоғистон, Беларусь, Қирғизистон, Озарбайжон, Покистон ва Мўғулистон каби мамлакатлардан келган 30 дан ортиқ компаниялар ўз маҳсулотларини намойиш этмоқда.
Сўнгги етти йилда чарм-пойабзал саноати Ўзбекистон иқтисодиётининг энг фаол тармоқларидан бирига айланди. Агар 2017 йилда ишлаб чиқариш ҳажми 560 миллиард сўмни ташкил этган бўлса, 2024 йилга келиб бу кўрсаткич 5,5 триллион сўмга етди.
“Made in Uzbekistan” бренди остидаги маҳсулотлар бугун Марказий Осиё ва МДҲ бозорларида етакчи ўринни эгаллаб, халқаро бозорда рақобатбардош маҳсулот сифатида тан олинмоқда.
Йил давомида “Ўзчармсаноат” уюшмаси раҳбарлигида соҳа корхоналари 100 дан ортиқ халқаро кўргазма ва форумларда иштирок этди.
Кўргазма халқаро шерикликни мустаҳкамлаш, янги экспорт йўналишларини белгилаш ва технологик ҳамкорликни кенгайтиришга хизмат қилмоқда.
Маҳаллийлаштирилган маҳсулотлар экспозицияси алоҳида павильонда намойиш этилмоқда.
Жорий йилда кўргазмага 2000 дан ортиқ ташриф буюрувчи ва иштирокчи келиши кутилмоқда.
“UzCharmExpoEurAsia–2025” нафақат компаниялар салоҳияти, маҳсулот ассортименти ва соҳадаги инновациялар билан танишиш имкониятини яратади, балки B2B, G2B ва G2G музокаралар учун самарали платформа бўлиб хизмат қилади.
Кўргазма доирасида бизнес мулоқотлар, тақдимотлар, янги ҳамкорлик келишувлари ва лойиҳалар бўйича музокаралар ўтказилиши режалаштирилган.
Шунингдек, маҳсулотларни хорижга, хусусан, Европага етказиб беришни кўпайтириш, халқаро брендларни жалб қилиш, сифат сертификатларини жорий этиш ва кадрлар тайёрлаш бўйича ҳам қатор ҳужжатлар имзоланиши кутилмоқда.
Уч кун давом этадиган “UzCharmExpoEurAsia–2025” кўргазмасида маҳаллий charm, пойабзал, атторлик, қоракўл, жун ва мўйна саноати маҳсулотларининг энг яхши намуналари тақдим этилади.

From October 28 to 30, 2025, Tashkent, Uzbekistan, will welcome the international exhibition-fair “UzCharmExpoEurAsia–2025”, a premier event dedicated to leather, footwear, accessories, karakul, fur, wool, and locally produced goods
The upcoming “UzCharmExpoEurAsia–2025” exhibition will feature more than 30 leading companies from countries including Italy, Turkey, Latvia, China, Russia, Kazakhstan, Belarus, and Kyrgyzstan
From October 28 to 30, 2025, the 19th International Exhibition-Fair “UzCharmExpoEurAsia–2025” will be held at the “Uzexpomarkaz” exhibition center in Tashkent, a premier event dedicated to leather, footwear, accessories, karakul, fur, wool, and locally produced goods.
The event is organized by the Chamber of Commerce and Industry, the Uzcharmsanoat Association, and Xalq Bank.
“UzCharmExpoEurAsia–2025” brings together years of experience, reliable partnerships, and successful business achievements.
The exhibition serves as an effective platform for strengthening cooperation, expanding exports, attracting global brands, and developing new investment projects.
This year’s event has become one of the most significant business and innovation platforms in Eurasia’s leather and footwear industry.
More than 30 companies from Italy, Turkey, Latvia, China, Russia, Kazakhstan, Belarus, Kyrgyzstan, Azerbaijan, Pakistan, and Mongolia are presenting their products.
Over the past years, Uzbekistan’s leather and footwear sector has achieved rapid growth — from 560 billion UZS in 2017 to 5.5 trillion UZS in 2024.
Products under the “Made in Uzbekistan” brand have taken leading positions in Central Asia and the CIS, and are now competing successfully in global markets.
The exhibition is expected to attract over 2,000 participants and visitors, offering broad opportunities for B2B, G2B, and G2G meetings, presentations, and new cooperation agreements.
Within three days, the best products of Uzbekistan’s leather, footwear, haberdashery, karakul, wool, and fur industries will be showcased at “UzCharmExpoEurAsia–2025.”