Ўзбекистон ҳудудларида тадбиркорлик фаолияти биринчи чоракда ўсишни кўрсатди – Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази
Ўзбекистон ҳудудларида тадбиркорлик фаолиятининг асосий кўрсаткичлари бўйича ўтказилган комплекс мониторинг барча муҳим мезонлар кесимида ўсиш кузатилганини кўрсатмоқда.
Тошкент, 24 апрель 2026 й. Солиқ ва Божхона қўмиталари, Марказий банк ҳамда Республика товар-хом ашё биржасининг тезкор маълумотларига кўра, Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази Ўзбекистон Республикаси ҳудудларида тадбиркорлик фаолиятини мониторинг қилиб бормоқда.
Жорий йил март ойи якунларига кўра, солиқ тушумлари ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 54%га ўсиб, барқарор ижобий динамикани намоён этди.
Энг катта ўсиш Навоий, Сирдарё, Тошкент ва Хоразм вилоятларида, шунингдек Тошкент шаҳрида қайд этилди, бу ҳудудларда ўсиш суръатлари ўртача 33%ни ташкил қилди.
Жисмоний шахслардан олинадиган даромад солиғи тушумлари 15,2%га, мол-мулк солиғи 10,7%га, ер солиғи эса 33,8%га ошди.
Божхона тўловлари 19,5%га ошди. Энг юқори ўсиш суръатлари Навоий вилоятида - 77,6%, Наманган вилоятида эса - 64,2%ни ташкил этди.
Фарғона ва Самарқанд вилоятларида, шунингдек Қорақалпоғистон Республикасида ҳам барқарор ижобий динамика қайд этилди, бу ҳудудларда тушумлар ўртача 32%га ошди.
Ташқи иқтисодий кўрсаткичлар таҳлили якунларига кўра, товарлар экспорти 30%га ошди. Энг юқори ўсиш суръатлари Навоий вилоятида 71,4%, Тошкент вилоятида эса 52,4%ни ташкил этди. Самарқанд (30,6%га), Наманган (29,3%га) ва Бухоро (27,2%га) вилоятларида ҳам ўсиш қайд этилди.
Шу билан бирга, кредитлаш ҳажмида ҳам сезиларли ўсиш қайд этилди. Кўриб чиқилган даврда тижорат банклари томонидан ажратилган кредитлар ҳажми 9,1%га ошди. Энг юқори ўсиш Самарқанд вилоятида 69,5%ни ташкил этди. Бухоро, Хоразм, Фарғона ва Тошкент вилоятларида эса кредитлашда ўсиш суръатлари ўртача 43%дан юқори бўлди.
Хусусий секторнинг фаол ривожланиши янги хўжалик юритувчи субъектлар сонининг сезиларли ошиши билан тасдиқланмоқда. Жорий йил март ойида 22 443 та янги корхона рўйхатдан ўтказилди. Энг кўп янги субъектлар Тошкент вилоятида (2 276 та), Хоразм вилоятида (2 035 та), Самарқанд вилоятида (1 854 та), Фарғона вилоятида (1 626 та) ва Тошкент шаҳрида (4 759 та) рўйхатдан ўтказилди.
Ўзбекистон Республика товар-хом ашё биржасидаги битимлар ҳажми 20,8%га ошди. Биржа фаоллигининг энг юқори ўсиши Сирдарё вилоятида қайд этилди, бу ерда фаоллик 68,4%га ошди. Шунингдек, Сирдарё, Бухоро, Навоий, Наманган, Сурхондарё вилоятлари ва Тошкент шаҳрида ҳам ўсиш кузатилиб, ўртача 33%ни ташкил этди.

Первый квартал показал рост бизнес-активности регионов Узбекистана – ЦЭИР
Комплексный мониторинг основных показателей бизнес-активности регионов Узбекистана показывает рост по всем ключевым метрикам.
Ташкент, 24 апреля 2026 г. Согласно оперативным данным Налогового и Таможенного комитетов, Центрального банка и Республиканской товарно-сырьевой биржи, Центр экономических исследований и реформ проводит мониторинг деловой активности регионов Республики Узбекистан.
По итогам марта текущего года налоговые поступления показали устойчивую положительную динамику с ростом на 54% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Наиболее заметное увеличение поступлений зафиксировано в Навоийской, Сырдарьинской, Ташкентской и Хорезмской областях, а также в городе Ташкенте, где темпы роста в среднем составили 33%.
Поступления по подоходному налогу выросли на 15,2%, по имущественному – на 10,7% и по земельному – на 33,8%.
Таможенные платежи выросли на 19,5%. Наиболее высокие темпы отмечены в Навоийской – на 77,6% и Наманганской – на 64,2% областях.
Стабильная положительная динамика отмечена в Ферганской и Самаркандской областях, а также в Республике Каракалпакстан, где поступления в среднем выросли на 32%.
По итогам анализа внешнеэкономических показателей экспорт товаров вырос на 30%. Наиболее значительный рост экспортных поставок отмечен в Навоийской – на 71,4% и Ташкентской –  на 52,4% областях. В Самаркандской (на 30,6%), Наманганской (на 29,3%) и Бухарской (на 27,2%) областях также был отмечен рост.
Параллельно отмечен значительный рост кредитования. За рассматриваемый период объем выданных кредитов коммерческими банками увеличился на 9,1%. Наиболее высокий прирост отмечен в Самаркандской (+69,5%) области. В Бухарской, Хорезмской, Ферганской и Ташкентской областях темпы роста кредитования в среднем выросли на более чем 43%.
Активное развитие частного сектора подтверждается значительным увеличением числа новых хозяйствующих субъектов. В марте текущего года было зарегистрировано 22 443 новых предприятия. Наибольшее количество новых субъектов зарегистрировано в Ташкентской (2 276), Хорезмской (2 035), Самаркандской (1 854), Ферганской (1 626) областях и в г. Ташкент (4 759).
Объём сделок на Узбекской республиканской товарно-сырьевой бирже увеличился на 20,8%. Наибольший рост биржевой активности отмечен в Сырдарьинской области, где активность выросла на 68,4%. Также расширение прироста отмечено в Сырдарьинской, Бухарской, Навоийской, Наманганской, Сурхандарьинской областях и в г.Ташкенте в среднем на 33%.