24–25 июль кунлари Самарқанд Биродар шаҳарлар халқаро форуми иштирокчиларини қабул қилади
Форум Ўзбекистоннинг халқаро ҳамкорлигини янада кенгайтириш, шаҳарлар ўртасидаги шериклик алоқаларини мустаҳкамлаш ва халқ дипломатиясини ривожлантиришга қаратилган муҳим халқаро мулоқот майдонига айланади.
Форум доирасида:
• Ўзбекистон ва хорижий давлатлар шаҳарларининг ўзаро ҳамкорлигини ривожлантиришга бағишланган халқаро илмий-амалий анжуман;
• Соҳалар кесимида панель сессиялар ва давра суҳбатлари;
• Биродар шаҳарлар ўртасида ҳамкорлик меморандумлари ва битимларини имзолаш маросимлари;
• Халқ дипломатияси ва ҳудудлараро ҳамкорликни ривожлантиришга бағишланган тақдимотлар;
• Хорижий делегациялар иштирокида маданий-маърифий тадбирлар;
• Самарқанднинг тарихий-маданий обидалари бўйлаб танишув саёҳатлари;
• Ўзбекистон ҳудудларининг инвестициявий, туристик ва маданий салоҳиятини намойиш этувчи кўргазмалар ўтказилади.
Ташкилотчиларнинг фикрича, Биродар шаҳарлар халқаро форуми шерикликни мустаҳкамлаш, тажриба алмашиш ҳамда турли мамлакатлар шаҳарлари ўртасида узоқ муддатли ҳамкорликни ривожлантириш учун муҳим платформага айланади.

24-25 июля Самарканд соберет участников Международного форума городов-побратимов
Форум станет важной международной площадкой для диалога, направленной на дальнейшее расширение международного сотрудничества Узбекистана, укрепление партнёрских связей между городами и развитие народной дипломатии.
В рамках форума состоятся:
• Международная научно-практическая конференция, посвящённая развитию сотрудничества между городами Узбекистана и зарубежных государств;
• Панельные сессии и «круглые столы» по различным направлениям;
• Церемонии подписания меморандумов о сотрудничестве и соглашений между городами-побратимами;
• Презентации, посвящённые развитию народной дипломатии и межрегионального сотрудничества;
• Культурно-просветительские мероприятия с участием зарубежных делегаций;
• Ознакомительные экскурсии по историко-культурным достопримечательностям Самарканда;
• Выставки, демонстрирующие инвестиционный, туристический и культурный потенциал регионов Узбекистана.
По словам организаторов, Международный форум городов-побратимов станет важной площадкой для укрепления международного партнёрства, обмена опытом и развития долгосрочного сотрудничества между городами разных стран.